Dzięki różnym metodom finansowania studiów w Anglii, spełnienie marzenia o uczelni za granicą jest możliwe. Jeśli przerażają Cię wysokie koszty? A dodatkowo sytuacja związana z Brexitem nie napawa optymizmem? To wszystko nie jest tak skomplikowane, jak może Ci się wydawać. W tym artykule szczegółowo przedstawimy, jakie kroki warto podjąć, aby nauka na Wyspach była możliwie jak najtańsza.

Spis treści

Jakie są główne formy finansowania studiów w Anglii?

Do głównych metod finansowania studiów w Anglii, podobnie jak w Polsce, należą stypendia (naukowe, sportowe socjalne). To także pożyczki oraz granty. Wszystko zależy od kierunku i uczelni, jaki wybrałeś. Każda z nich może mieć inne opłaty oraz wymagania, które musisz spełniać. Koniecznie musisz to sprawdzić na stronie internetowej wybranego przez Ciebie uniwersytetu, zanim złożysz podanie o dofinansowanie. Jednak część z tych form wsparcia udzielanych jest przez rząd brytyjski lub specjalne organizacje. Im wcześniej będziesz aplikować o taką pomoc tym lepiej dla Ciebie. Jednak o niektóre pożyczki można się starać nawet przez cały rok akademicki, a sama uczelnia poczeka na Twoje finansowanie z urzędu nawet ok. 6 miesięcy.

Pożyczka czy stypendium?

Wymieńmy kilka najważniejszych metod dofinansowania:

  • W przypadku pożyczek mamy do wyboru dwa rodzaje. Pożyczka na czesne (Tuition Fee Loan), która wypłacana jest na konkretny uniwersytet, lub pożyczka na koszty utrzymania (Maintenance Loan) i jest ona uzależniona od dochodów gospodarstwa domowego. Należy spłacić ją po ukończeniu studiów i po przekroczeniu pewnego progu dochodów, jednak zostaje ona umorzona po 30 latach, bez względu na to czy udało się ją spłacić czy nie. Każda z nich jest udzielana przez organizację Student Finance England (SFE).
  • MaintenanceLoan for a Migrant Worker to kredyt na życie, otrzymywany przez brytyjski rząd. Wynosi on ok. 11 tys. funtów rocznie w Londynie (ok. 8 tys. funtów poza Londynem). W przeciwieństwie do pożyczki na czesne, wypłacany jest bezpośrednio na konto studenta, ale też trzeba go spłacić.
  • Stypendia, które są bezzwrotne, dostaje się od uczelni głównie za wybitne wyniki w nauce czy wyjątkowe zdolności, ale także w przypadku choroby. Zazwyczaj otrzymuje się je na rok, ale można starać się o dłuższy termin. Jednak niewiele uniwersytetów oferuje je zagranicznym studentom.
Darmowe ogloszenia

Finansowanie studiów w Anglii tylko dla osiedleńców!

Finansowanie studiów w Anglii przed Brexitem dla obcokrajowców było zdecydowanie łatwiejsze. Niegdyś oferty takich świadczeń były bardziej przystępne i mogli o nie ubiegać się także kandydaci na studia z innych krajów Unii Europejskiej. Teraz o uzyskanie funduszy mogą starać się nieliczni. Obecnie dotyczy to tylko osób posiadających status settled lub pre-settled (czyli status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej). Pozostali przyszli kandydaci na angielskie uczelnie muszą niestety całość za naukę pokryć z własnej kieszeni. Dobra wiadomość jest jednak taka, że dzięki posiadaniu wizy studenckiej, poza studiowaniem, umożliwia ona także pracę (jednak wymiar godzin zależy od kierunku).

Wyjątkowy status

Jeżeli nie należysz do studentów, którzy rozpoczęli naukę przed jesienią 2021 roku, musisz posiadać jeden z wyżej wymienionych statusów, aby w ogóle brać pod uwagę kwestię finansowania studiów w Anglii. Poniżej przedstawimy od czego każdy z nich zależy.

  • settled (osoba przesiedlona na stałe) – ten status może uzyskać osoba, która rozpoczęła swój pobyt w UK przed 31 grudnia 2020 roku i żyła tam nieprzerwanie przez 5 lat (czyli co najmniej 6 miesięcy w każdym roku). Z takim statusem możemy już przebywać na Wyspach bez ograniczeń czasowych, a ponadto po roku od jego otrzymania, ubiegać się o obywatelstwo brytyjskie.
  • pre-settled (osoba przesiedlona tymczasowo) – tutaj mowa o osobach, które pod koniec 2020 roku mieszkały w UK krócej niż przez 5 lat. Jednak po ich przekroczeniu, będą mogły się ubiegać o status stały (też brany jest pod uwagę nieprzerwany pobyt w UK). Natomiast jeśli im na tym nie zależy, ich status tymczasowy będzie ważny przez 2 lata z rzędu po opuszczeniu Wielkiej Brytanii.
Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Finansowania studiów w Anglii pomoże spłacić wysokie czesne

Mówiąc o finansowaniu studiów w Anglii, wspomnijmy też o cenie, jaką zapłacimy za naukę w UK. Głównie chodzi o czesne, które przeważnie jest bardzo wysokie. Oczywiście, wiele zależy od uczelni oraz kierunku, jaki wybierzesz. Jednak możemy przyjąć, że rok akademicki wynosi nieco ponad 10 tys. funtów, co daje nam ok. 30 tys. funtów za trzyletnie studia licencjackie (natomiast kierunki medyczne nawet pięć razy więcej). Trzeba pamiętać także, że do opłat związanych z samą nauką należy doliczyć: wynajęcie lokum (czynsz za mieszkanie lub akademik), wyżywienie, materiały dydaktyczne oraz lokalny transport. Ponadto dla wielu polskich studentów dojdą koszty podróżowania do swojego rodzimego kraju. To wyjdzie sporo nawet dla kogoś, kto odkładał pieniądze na ten cel przez wiele lat, prawda?

Sytuacja po Brexicie

Czy w związku z decyzją wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, mogę nadal myśleć o studiach w tym państwie, jeśli nie posiadam żadnego z wyżej wymienionych statusów osiedleńca? Jak najbardziej! Jednak wiąże się to z pewnymi innymi formalnościami. Mianowicie naszym obowiązkiem jest w tym przypadku zdobycie wizy studenckiej. Jednak, aby ją otrzymać musisz posiadać następujące dokumenty:

  • potwierdzenie przyjęcia przez angielską uczelnię,
  • certyfikat IELTS UKVI potwierdzający Twoje umiejętności językowe (nie ma potrzeby zdawania dodatkowych testów),
  • paszport (czas oczekiwania na jego wyrobienie to ok. 30 dni).

Dokumenty można złożyć w Polsce w centrum wizowym lub je uprzednio zeskanować i wysłać drogą elektroniczną korzystając z aplikacji UK Immigration. Wnioski o wizę akademicką rozpatrywane są ok. 3 tygodni i wydawane są na okres 5 lat (można ją przedłużyć po tym czasie, gdy planujemy dłuższe studia). Warto jeszcze wspomnieć, że opłata za taki dokument to ok. 350 funtów. Jednak to nie wszystkie koszty związane ze studiami w Anglii. Studenci są również zobligowani do wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego o kwocie ok. 470 funtów za rok. Co za 3-letnie studia daje razem ok. 1758 funtów.

Jeszcze więcej korzyści dzięki finansowaniu studiów w Anglii

Czy mimo wielu kosztów, które składają się na studia w Wielkiej Brytanii nadal warto się na nie wybrać? Oczywiście! Zdecydowanie największymi zaletami są:

  • opanowanie języka angielskiego na wysokim poziomie,
  • studiowanie na kierunku, który jest niedostępny w naszym kraju,
  • poznanie bliżej kultury Anglii,
  • nawiązanie wyjątkowych znajomości międzynarodowych,
  • ogromna inwestycja w przyszłość (posiadanie zagranicznego dyplomu to przewaga na rynku pracy i ułatwienie w dostaniu pracy w międzynarodowych firmach).

Podsumowanie

Podsumowując, finansowanie studiów w Anglii to wyjątkowe wyzwanie, ale jednocześnie inwestycja w rozwój osobisty i zawodowy. Kluczem do sukcesu jest planowanie i świadome zarządzanie finansami. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na korzystanie z dostępnych stypendiów, pożyczek studenckich czy też podejścia do pracy zarobkowej, ważne jest, aby podejść do tematu z pełną świadomością. Zachęcamy do korzystania z dostępnych źródeł finansowania, do rozmów z doradcami finansowymi i do poszukiwania alternatywnych opcji w postaci zasiłku Universal Credit. Edukacja to inwestycja, która przynosi owocne owoce w przyszłości. Niech studia w UK staną się nie tylko czasem nauki, ale także okazją do zdobycia cennego doświadczenia życiowego. Powodzenia w drodze ku wspaniałej przygodzie edukacyjnej!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.