Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Anglii?

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Anglii?

Wyjeżdżasz na zachód do pracy lub na studia i chcesz się dowiedzieć, ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Anglii? Zastanawiasz się również od czego zależy cena danego lokalu? A także gdzie najlepiej szukać takich ogłoszeń i o co należy zapytać właściciela nieruchomości? Dzięki naszym odpowiedziom znajdziesz dla siebie idealny apartament w kilka chwil!

Spis treści

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Anglii?

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Anglii? Takie pytanie zapewne zadało sobie już wcześniej ponad milion Polaków – a przynajmniej część z nich – którzy obecnie mieszkają w Wielkiej Brytanii. Chociaż mogli widzieć wtedy całkowicie inne cyfry, to niestety nie da się ukryć, że czynsze w UK rosną w zawrotnym tempie. Według danych opublikowanych na stronie internetowej Rightmove, średnia cena wynajmu mieszkania w Anglii wynosi 989 funtów za miesiąc (to znaczy, że ceny wzrosły o ok. 20% w porównaniu do roku ubiegłego).

Od czego zależy cena?

Szukając mieszkania do wynajęcia dla siebie lub swoich bliskich powinieneś wziąć pod uwagę wiele czynników. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich.

 • Istotny jest cel w jakim wyjeżdżasz na Wyspy Brytyjskie. Jeśli jest to praca lub studia, warto wybrać rejon, gdzie znajduje się Twoja firma czy uczelnia. Dzięki temu dojazd w docelowe miejsce będzie szybszy oraz wygodniejszy, jak również oszczędny. Tym bardziej, że komunikacja miejska (w tym londyńskie metro) w UK do najtańszych nie należy.
 • Inna kwestia jest związana z przestrzenią, jakiej potrzebujesz. Jeśli będziesz wynajmował sam, to może wystarczy Ci mniej miejsca (czyli np. tzw. studio flat). Natomiast jeśli cenisz wygodę albo wyjeżdżasz do UK z przyjaciółmi czy rodziną – wtedy przyda się nieco większe mieszkanie.
 • Ponadto jeśli zależy Ci na utrzymaniu kontaktu z innymi rodakami, szukaj dzielnic, gdzie mieszka najwięcej Polaków, wtedy nie będziesz tak osamotniony i odcięty od kultury swojego kraju. Chyba, że Twój wyjazd łączy się jednocześnie z chęcią podszkolenia języka angielskiego, wtedy lepiej unikaj takich regionów.
 • I tu przechodzimy do najważniejszego, czyli budżetu, jaki planujesz i możesz przeznaczyć na czynsz. Wiadomo też, że im bliżej centrum Londynu, tym drożej.

Londyńskie dzielnice

Gdy odpowiedziałeś sobie na powyższe kwestie, mogłeś już mniej więcej zorientować się, w którym regionie znajdują się najbardziej odpowiednie dla Ciebie lokale na wynajem. Przyjrzyjmy się dokładniej dzielnicom Londynu. Jeśli zależy nam na styczności z innymi Polakami wybierzmy północno- oraz południowo-zachodnie okolice stolicy Anglii. Mowa tu głównie o Ealing, Kensington oraz Camden. Za to najtańsze dzielnice to m. in.: Barking i Dagenham, Lewisham oraz Croydon. Natomiast najdroższe: Kensington i Chelsea, Westminster czy Hammersmith i Fulham. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze dzielnice w formie tabeli.

DzielnicaŚredni koszt wynajmu
za miesiąc [w funtach]
Westminster 3 971
Kensington i Chelsea3 863
Camden2 694
Hammersmith i Fulham2 583
Richmond1 910
Newham1 801
Greenwich1 711
Brent1 684
Ealing1 645
Barnet1 603
Haringey1 596
Lewisham1 503
Harrow1 356
Croydon1 315
Barking i Dagenham1 254
źródło: Evening Standard

Gdzie szukać ogłoszeń związanych z kosztami wynajęcia mieszkania w Anglii?

Kiedy szukamy ogłoszeń dotyczących wynajmu mieszkania najczęściej korzystamy z Internetu. Tu przychodzą nam z pomocą portale polonijne oraz brytyjskie strony mediów lokalnych, gdzie spotkamy najwięcej ofert. Innym źródłem jest również prasa polonijna. Jednak w tym przypadku trzeba pamiętać, że zamieszczone w niej ogłoszenia szybciej tracą ważność, a poza tym zazwyczaj ceny mieszkań są też dużo wyższe. Gdy zależy nam na wynajmie bezpośrednio od właściciela warto przeglądać tablice informacyjne w konkretnej lokalizacji. Co za tym idzie, dobrze jest wybrać się np. do osiedlowego sklepu i po prostu popytać innych polskich mieszkańców. Z pomocą w znalezieniu mieszkania na wynajem możemy zwrócić się też do pośrednika, gdyż w UK jest wiele agencji wynajmu nieruchomości (jednak wiąże się to z większymi kosztami, w tym z prowizją dla agenta). Wymieńmy kilka sprawdzonych portali internetowych, dzięki którym łatwiej będzie znaleźć Ci mieszkanie na wynajem na Wyspach:

Pytania do właściciela

Co dalej, gdy znalazłeś dogodne dla Ciebie mieszkanie i umówiłeś się na jego obejrzenie? Podczas takiego spotkania z właścicielem lub agentem masz możliwość nie tylko ocenić stan Twojego potencjalnego wynajmowanego lokalu, ale również dopytać się o wszystkie nurtujące Cię kwestie z nim związane. Przede wszystkim dowiedz się o:

 • wysokość depozytu (to zazwyczaj zwrotna kwota równa czynszowi za miesiąc, ale warto dopytać),
 • wysokość czynszu (i jakie opłaty są w nim zawarte, czyli woda, prąd, gaz czy to może osobny rachunek),
 • okres obowiązywania umowy oraz jej wypowiedzenia.

Zanim zdecydujesz się na wynajem, zwróć uwagę, czy wszystkie ważne informacje są zawartej w Twojej umowie, szczególnie jeśli jest to transakcja prywatna, a nie przez agencję. Ten dokument (Tenancy Agreement) szczegółowo przedstawia warunki najmu i ewentualnej rezygnacji z niego. W razie problemów lub szukania pomocy zawsze możesz zgłosić się do Biura Porad Obywatelskich (CAB).

Niezbędne dokumenty

Udało się! Znalazłeś mieszkanie, które spełnia Twoje oczekiwania i mieści się w zakresie kwoty, którą przeznaczyłeś na jego wynajem. Jednak abyś bezproblemowo mógł podpisać umowę najmu z właścicielem nieruchomości (landlordem), musisz mieć przygotowane niezbędne dokumenty:

 • dowód osobisty lub paszport (w niektórych przypadkach nawet wiza),
 • zaświadczenie o stałych dochodach i zatrudnieniu (może to być umowa o pracę lub list z miejsca pracy, a jeśli jesteś na samozatrudnieniu to przedstaw wyciąg z konta bankowego, rejestry handlowe czy zeznania podatkowe),
 • referencje kredytowe (może być to dla Ciebie zaskoczeniem, jednak agent nieruchomości ma duże uprawnienia w weryfikowaniu. Poza wyciągiem z banku, może przeprowadzić ocenę Twojej zdolności kredytowej) oraz standardowe (agent ma także prawo skontaktować się z Twoim pracodawcą czy zażądać listów polecających od poprzednich właścicieli).

Co zrobić, gdy z powodu wysokich kosztów nie mogę sobie pozwolić na wynajęcia mieszkania w Anglii?

Kiedy wysokie koszty nie pozwalają Ci na wynajęcie mieszkania w Anglii, zastanów się najpierw czy faktycznie potrzebujesz całego apartamentu. Wielka Brytania oferuje też inne możliwości.

 • Jeśli jesteś studentem wybierz akademik w okresie letnim. Ceny są niższe, a warunki lepsze niż w hostelach, gdzie pokoje są zazwyczaj wieloosobowe. Na terenie kampusu zakwaterowanie kosztuje średnio od 4 000 do 6 000 funtów za cały semestr.
 • Natomiast przy krótszym pobycie zdecydowanie bardziej opłaci się hostel. Za pokój zapłacimy od 15 do 25 funtów za noc (im więcej łóżek w pokoju tym taniej za osobę, najdroższe są pokoje jednoosobowe). Z tej opcji możesz skorzystać także na początku przeprowadzki do UK, póki nie znajdziesz odpowiedniego dla siebie mieszkania.
 • W ostateczności możesz wynająć tylko pokój. To przedział od 541 do 900 funtów miesięcznie w zależności od lokalizacji Londynu.
 • Masz możliwość zamieszkania u znajomych? Zrób to!