Karta kredytowa w UK - podstawowe informacje

Karta kredytowa w UK – podstawowe informacje

Karta kredytowa w UK często ułatwia nam wiele spraw. Za jej pomocą możemy sfinalizować rezerwację noclegu podczas urlopu, zapłacić za wynajem samochodu lub po prostu używać jej jako zabezpieczenia w razie niespodziewanych wydatków. Karty kredytowe określane są, jako jedne z najprostszych produktów finansowych, choć potrafią przysporzyć swoim właścicielom sporo kłopotów. Okres bezodsetkowy czy rozliczeniowy to tylko niektóre z tajemniczych pojęć, z którymi możesz spotkać się podpisując umowę kredytu w formie karty z limitem. W tym artykule podpowiadamy, jak nie wpaść w bankową pułapkę. Dowiesz się też, jak wybrać najkorzystniejszą kartę, która będzie w pełni dopasowana do Twoich indywidualnych potrzeb i pomoże Ci zoptymalizować domowy budżet.

Wszystko, co musisz wiedzieć o karcie kredytowej w UK

Jeżeli zdarzy się, że znajdziesz się w sytuacji podbramkowej, albo często zaskakują Cię niespodziewane wydatki masz w zasadzie dwie możliwości. Pierwszą z nich jest „telefon do przyjaciela”, czyli telefon do znajomych luz rodziny z prośbą o niewielkie wsparcie finansowe. Co jak powszechnie wiadomo stawia Cię nie do końca w korzystnym świetle. Drugą natomiast jest złożenie wniosku o limit w koncie lub kartę kredytową. Banki na terenie Wielkiej Brytanii rekomendują swoim klientom, aby decydowali się raczej na nieduże limity. Zazwyczaj są to kwoty dodatkowych środków na karcie do około 1000-2000 funtów.

Jeżeli potrzebujesz większej sumy lub planujesz sfinansować kredytem remont lub zakup nowego sprzętu do domu, korzystniej będzie rozważyć kredyt gotówkowy. Jeżeli chcesz złożyć wniosek o dowolny produkt kredytowy w UK, musisz otrzymywać wynagrodzenie za pracę. Jeśli jesteś na kontrakcie to okres zatrudnienia powinien wynosić przynajmniej powyżej trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku. Wiele istytucji finansowych akceptuje również dochody w opraciu o self-employed, czyli samozatrudnienie. Co ważne, dodatkowego finansowania nie otrzymasz, jeżeli jesteś pracownikiem zatrudnianym przez agencję pracy.

Opłaty przy karcie kredytowej w UK- jak ich uniknąć?

Karty kredytowe w UK działają dokładnie tak samo jak te w Polsce. Tak samo dotyczy nas okres rozliczeniowy i bezodsetkowy a spłaty możemy dokonać w formie minimalnej (minimum repayment) lub całkowitej. W tożsamy sposób naliczane będą także opłaty, takie jak: opłata roczna, opłata za uruchomienie, odnowienie, podwyższenie limitu (sporządzenie aneksu) czy prowizja za wypłatę gotówki z bankomatu. O tyle, o ile opłaty za uruchomienie i prowizji za wypłaty z bankomatów nie da się uniknąć, to pozostałe dodatkowe koszty możemy sprytnie ominąć. W jaki sposób? Już wszystko tłumaczę.

Opłata roczna i opłata za odnowienie

Aby jej nie ponosić, możesz wypowiedzieć umowę kredytu z odpowiednim wyprzedzeniem (najbezpieczniejszym terminem jest przynajmniej miesiąc przed końcem trwania umowy). Po tym czasie możesz złożyć wniosek o nową kartę i korzystać z niej bez dodatkowych opłat. Opłaty za uruchomienie są zazwyczaj o wiele niższe, niż w przypadku opłat rocznych. Zdarza się także, że niektóre banki w ogóle nie naliczają opłaty za wydanie karty kredytowej.

Opłata za podwyższenie limitu (sporządzenie aneksu)

Składając wniosek kredytowy zdecyduj się na maksymalny dostępny limit. Podniesienie kwoty kredytu wiąże się z kolejnymi opłatami, natomiast za jego obniżenie zazwyczaj się nie płaci. Nie musisz wykorzystywać całego limitu na karcie. Jeśli po jakimś czasie zauważysz, że tak wysoka suma nie jest Ci potrzebna- po prostu ją zmniejsz.

Jak wybrać najlepszą kartę dla siebie?

Wybór każdego, nawet najprostszego produktu finansowego powinien być w pełni dopasowany do naszych potrzeb i możliwości. Wybierając kartę kredytową, na spotkaniu z doradcą finansowym w placówce banku nie daj zwieść się atrakcyjnym ofertom i mierz siły na zamiary. Z promocji produktów bankowych korzystaj przede wszystkim z głową. Pamiętaj, że źle obsługiwana karta kredytowa może wpędzić Cię w kłopoty, dlatego zanim podpiszesz umowę dobierz jej parametry tak, aby miesięczne zobowiązanie nie nadwyrężało Twojego domowego budżetu. Poniżej prezentujemy praktyczne zestawienie kart kredytowych, z którymi możesz spotkać się na rynku usług finansowych w Wielkiej Brytanii.

Zestawienie kart kredytowych w UK

Typ kartyCharakterystyka
0% PurchasesTo karty z najwyższym dostępnym na rynku brytyjskim limitem kredytowym i cechuje je długi okres odsetkowy.
Balance transfersPozwalają na spłatę zadłużenia na innej karcie kredytowej i z zdecydowanej większości bez oprocentowania. Czas na spłatę zadłużenia oraz oprocentowanie na kartach typu balance jest uzależnione od wysokości transferowanej kwoty.
0% money transfersUmożliwiają transfer środków na karcie pomiędzy kartą kredytową a kontem bankowym. Karty money transfers to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy często operują gotówką.
RewardsTo trochę taki angielski odpowiednik kart Miles&More. Za korzystanie z karty otrzymujemy atrakcyjne zniżki i kupony do wykorzystania w sklepach lub mile lotnicze, którymi możemy sfinansować bilet na zagraniczną wycieczkę. 
CashbackKarty tego typu są połączone z oszczędnościowym programem lojalnościowym, dzięki któremu za transakcje dokonane kartą kredytową otrzymujemy „bonusowy” zwrot pieniędzy do wykorzystania.
TravelSą najlepszym wyborem dla osób, które często podróżują za granicę. Dzięki kartom Travel możemy tanio korzystać z dostępnego limitu w innych krajach. Ich ogromną zaletą jest m. in. brak opłat i prowizji za transakcje czy wypłaty z bankomatów.
Poor creditSą dedykowane wszystkim tym, którym zdarzyło się wcześniej wpaść w kłopoty finansowe, przez co nie mają dobrej zdolności kredytowej. Karty Poor pozwalają klientom odbudować współpracę z bankiem, jednak z uwagi na podwyższony współczynnik ryzyka są wyżej oprocentowane.

Podstawową funkcją karty kredytowej jest zapewnienie posiadaczowi kredytówki dostępu do bieżącego kredytu. Może być on wykorzystany do zakupu towarów i usług lub do wypłaty gotówki. Kluczowe kwestie, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze karty kredytowej, obejmują: limit i stopę procentową. Warto również rozważyć inne korzyści związane z korzystaniem z karty. Istnieje szereg funkcji związanych z kartami kredytowymi, które mogą być odpowiednie w zależności od Twojej sytuacji finansowej, statusu zatrudnienia i stylu życia.