Praca w Anglii dla Polaków

Praca w Anglii dla Polaków

Czy praca w Anglii dla Polaków jest nadal łatwa do znalezienia po Brexicie? Gdzie szukać zatrudnienia? Jakie dokumenty są wymagane? Pewnie każda osoba emigrującą do Wielkiej Brytanii zadaje sobie te pytania. A my pomożemy Ci na nie odpowiedzieć. Aby wyjazd zarobkowy do UK był mniej stresujący, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Spis treści

Praca w Anglii dla Polaków

Po Brexicie praca w Anglii dla Polaków wiążę się z dodatkowymi procedurami. Oczywiście zależą one od danej sytuacji każdego rodaka. Jeśli przed wyjściem Wielkiej Brytanii z UE już tam mieszkałeś ponad 5 lat, to mogłeś starać się o status osoby osiedlonej, a z czasem nawet o obywatelstwo brytyjskie. Jeśli Twój pobyt trwał krócej – to mogłeś złożyć wniosku o status osoby tymczasowo osiedlonej (termin składania wniosków upłynął 30 czerwca 2021 r.). W przeciwnym razie pozostałą ostatnia opcja, którą jest ubieganie się o pozwolenie o pracę w UK, dlatego najpierw musisz złożyć specjalny wniosek wizowy. Ponadto został wprowadzony punktowy system imigracyjny, który faworyzuje pracowników posiadających konkretne kwalifikacje oraz umiejętności. O wizach pracowniczych i innych dokumentach potrzebnych do pracy w Anglii, dowiesz się w dalszej części artykułu.

Wiza pracownicza

Jeśli chcesz legalnie pracować w Anglii potrzebujesz wizy pracowniczej. Jednak ubieganie się o nią musisz rozpocząć odpowiednio wcześniej przed zatrudnieniem oraz spełniać konkretne wymagania formalne. Tym bardziej, że uzyskanie każdej z nich może różnić się procedurami czy indywidualnymi okolicznościami. Istnieją różne rodzaje wiz, które zależą od celu oraz długości pobytu w UK. Najpowszechniejsze wizy związane z pracą w Anglii dla Polaków to:

Ponadto jeśli chcesz nie tylko pracować, ale i studiować w UK potrzebujesz wizy studenckiej (Student Visa). Pozwala ona na naukę, ale również umożliwia pracę w Anglii na określonych warunkach. Kolejny rodzaj wizy jest związany z pracą sezonową (Seasonal Worker visa). Po Brexicie również jako pracownik sezonowy musisz posiadać wizę, która pozwala na półroczny pobyt na Wyspach.

Punktowy system imigracyjny

Celem tego systemu jest ocena czy dana osoba spełni odpowiednie wymagania, które są potrzebne na danym rynku pracy. Odbywa się to na podstawie punktów, które można zdobyć w różnych kategoriach, takich jak: znajomość języka angielskiego, posiadane kwalifikacje i umiejętności, zarobki oraz oferty pracy. Minimalna wymagana liczba to 70 punktów, a im więcej punktów otrzymasz, tym większą szanse masz na otrzymanie wizy oraz pracy w UK.

Prawo pracy w Anglii dla Polaków

Przed wyrobieniem wizy i podpisaniem umowy o pracę warto poznać brytyjskie prawo pracy, które dotyczy także przybywających emigrantów zarobkowych. Dobrze być świadomym swoich praw i obowiązków wymaganych w danym kraju. Łącznie z takimi informacjami jak: normy i wymiar godzin pracy, liczba dni płatnego urlopu, lub jakie prawa mają młodzi rodzice. Tutaj z pomocą przychodzi strona Trades Union Congress.

Co jeszcze należy załatwić?

Natomiast istotne są także sprawy, które należy załatwić przed wyjazdem do pracy w Anglii. Mowa tu między innymi o:

Poniżej możesz zapoznać się z tabelkami zawierającymi aktualne dane o stawce minimalnej oraz podatku dochodowym.

Stawka minimalna

Stawka minimalnego wynagrodzenia na Wyspach jest uzależnione od wieku pracownika. Wiąże się to także z tym, czy jest on osobą studiującą. Minimalna stawka w funtach, którą prawnie otrzymuje się za godzinę pracy w UK, w 2023 roku wygląda następująco:

WiekMinimalna stawka godzinowa
[w funtach]
23 lat i więcej10.42
21-22 lata10.18
18-20 lat7.49
Poniżej 18 lat5.28
Uczniowie5.28
Źródło: National Minimum Wage

Podatek

Jeśli o wynagrodzeniach mowa, warto wspomnieć również o podatku dochodowym w Anglii. Pozytywnym aspektem, może być fakt, że kwota wolna od podatku jest duża wyższa niż w Polsce. Dokładne liczby przedstawia tabela poniżej:

Dochód roczny
[w funtach]
Stawka podatku
12,570 i mniej 0%
12,571 – 50,270 20%
50,271 – 125,140 40%
125,140 i więcej45%
Źródło: Income Tax rates

Gdzie szukać atrakcyjnej pracy w Anglii dla wykwalifikowanych Polaków?

Praca w Wielkiej Brytanii jest atrakcyjna dla wykwalifikowanych pracowników z Polski, którzy chcą się rozwijać zawodowo w międzynarodowym środowisku. Jednak jako zajęcie dorywcze, tym bardziej bez języka angielskiego, jest już nie tylko mało opłacalne, ale wręcz prawie niemożliwe. Więc jeśli spełniasz niezbędne kryteria, dużo łatwiej będzie Ci dostać zatrudnienie w UK. Szczególnie jeśli jesteś kandydatem na te zawodowy, które są jednocześnie najlepiej płatne, czyli:

  • sektor usług medycznych i opiekuńczych,
  • specjaliści IT i nowych technologii,
  • programiści,
  • inżynierowie,
  • architekci.

Warto dodać, że kraj pochodzenia całkowicie stracił znaczenie. A wyjazd zarobkowy za granicę mimo wszystko ma sens, tym bardziej, jeśli nie masz wygórowanych oczekiwań. To nawet wyjeżdżając jako pracownik fizyczny możesz zarobić więcej niż na podobnym stanowisku w Polsce.

Portale z ofertami pracy

Wybór portalu z ofertami pracy zależy od tego, jak dobrze znasz język angielski. Dla osób, które biegle posługują się językiem angielskim w mowie i piśmie polecamy serwisy anglojęzyczne. Natomiast bez znajomości języka nadal możesz znaleźć pracę w Wielkiej Brytanii, ale liczba ogłoszeń jest bardziej ograniczona. Głównie w okresie wakacyjnym można zauważyć wzrost ofert od pracodawców w sektorze sezonowym. W tym przypadku proponujemy takie serwisy jak:

Zdecydowanie więcej możliwości w poszukiwaniach pracy i przebieraniu w różnych ofertach mamy, gdy bez problemu potrafimy komunikować się w języku angielskim, tym bardziej znając go na wysokim poziomie. Wtedy do wyboru mamy obcojęzyczne strony, takie jak:

Więcej możliwości

To prawda, że powszechną metodą szukania pracy jest przeglądanie ofert w Internecie. Jednak pamiętaj, aby nie ograniczać się tylko do tego. Odnów swoje kontakty w Anglii, popytaj znajomych, którzy tam przebywają. Przejrzyj media społecznościowe, może lokalna społeczność Ci pomoże, a nawet udzieli istotnych wskazówek. Natomiast, jeśli obawiasz się o swoje bezpieczeństwo i legalność danej firmy, i wolisz skorzystać z usług profesjonalistów – też jest taka opcja. Mowa tu o agencjach pracy. Bywają pomocne, szczególnie, gdy wybierasz się do Wielkiej Brytanii pierwszy raz.