Przelewy SEPA po Brexicie

Przelewy SEPA po Brexicie

Przelewy SEPA po Brexicie stały się tematem rozmów wielu osób zamieszkujących kraje Zjednoczonego Królestwa. Oficjalnie z dniem 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Wiele osób zastanawia się, jaki będzie miało to wpływ na przekazy pieniężne w walucie euro. W tym artykule dowiesz się: czy przesyłanie pieniędzy z UK nadal będzie możliwe oraz na jakich zasadach?

Kiedy powstały przelewy SEPA?


System płatności przelewów SEPA został wdrożony w całej Europie na początku 2008 roku. Transakcje odbywają się pomiędzy wszystkimi państwami członkowskimi pomimo tego, że w niektórych krajach euro nie jest lokalną walutą. Do takich krajów należą m.in. Polska oraz Wielka Brytania.

Czy mogę wysyłać przelewy SEPA po Brexicie z Wielkiej Brytanii?

SEPA to skrót od Jednolitego Obszaru Płatności w Euro, inicjatywy płatniczej Unii Europejskiej. System płatności powstał w celu uproszczenia i zwiększenia wydajności transgranicznych przelewów bankowych w euro. SEPA obejmuje wszystkie kraje UE, a także płatności w euro do niektórych innych krajów europejskich, w tym do Wielkiej Brytanii. Nadal możemy wysyłać przelewy SEPA z krajów Zjednoczonego Królestwa do państw członkowskich oraz w drugą stronę po Brexicie.

Zazwyczaj przelewy SEPA są równie łatwe do wykonania jak przelewy krajowe. Co oznacza, że ​​są one proste, szybkie, bezpieczne oraz zazwyczaj bezpłatne. Większość banków nie pobiera opłaty za przelew standard zlecony online. Pamiętaj! Zawsze sprawdzaj ofertę swojego banku zanim zlecisz transakcję.

Dla kogo przeznaczone są przelewy SEPA?

Przelewy SEPA przeznaczone są zarówno dla przelewów krajowych, jak i zagranicznych. Ułatwiają każdemu na bezpośrednie przesyłanie euro z jednego konta w kraju za usługi świadczone w innym. W tym płatności za pomocą polecenia zapłaty, polecenia przelewu, płatności kartą debetową i kredytową, a nawet wypłacanie pieniędzy z bankomatów. Jest to szczególnie przydatne, jeśli pracujesz lub studiujesz w innym kraju należącym do obszaru SEPA. Dlatego możesz korzystać z istniejącego konta we własnym kraju, aby otrzymywać płatności i opłacać rachunki w innym kraju. Tak więc, transfery SEPA są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób mieszkających lub pracujących w Europie. Tutaj małe sprostowanie, ponieważ wiele osób uważa, że SEPA obejmuje kraje Unii Europejskiej. Jednak grono państw członkowskich jest znacznie szersze.

Do jakich krajów mogę wysłać przelew europejski SEPA?

SEPA to znana nazwa wśród Europejczyków i osób powiązanych z Unią Europejską, oznacza jednolity obszar płatności w euro. Przelewy pieniędzy za pośrednictwem SEPA to inicjatywa krajów i rządów UE, która upraszcza transakcje bankowe denominowane w walucie EUR. Od stycznia 2021 r. SEPA zrzesza 36 państw członkowskich.

  • Austrię, Belgię, Bułgarię, Cypr, Chorwację, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Niemcy, Grecję, Węgry, Republikę Irlandii, Włochy, Łotwę, Litwę, Luksemburg. Malta, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Hiszpania i Szwecja;
  • Najnowszymi członkami obszaru SEPA są Andora i Watykan, które przystąpiły do porozumienia w 2019 roku;
  • Dodatkowo trzy kraje EOG: Norwegia, Liechtenstein, Islandia;
  • a także Szwajcaria i Monako;
  • Ważne! Wielka Brytania pozostaje krajem SEPA pomimo Brexitu.

Dlaczego powinienem otworzyć konto SEPA w euro?


Założenie konta SEPA w euro jest opłacalne dla osób, które często wyjeżdżają w celach biznesowych oraz turystycznych do Unii Europejskiej i innych krajów członkowskich należących do systemu SEPA, a także dla firm współpracujących z tymi państwami. Konto posiada rachunek bankowy w formacie IBAN, co oznacza:

  • niższe opłaty za wypłaty z bankomatów w Europie;
  • szybkie i tanie transakcje w walucie euro;
  • możliwość płacenia za zakupy przy użyciu swojej własnej europejskiej karty kredytowej/debetowej w strefie euro;
  • a także łatwe w obsłudze aplikacje do bankowości mobilnej i online (bankowość elektroniczna).

Jakie zalety otrzymam z posiadania konto SEPA?


W przypadku osób dokonujących transakcji w Europie jest koniecznym posiadanie konta SEPA. Jeśli często podróżujesz lub pracujesz jako eksporter, a Twoi klienci mieszkają w Europie to możesz skorzystać z jego zalet. Przepisy odnoszące się do płatności SEPA są jasne i zrozumiałe. Jedną z głównych zalet SEPA są jawny opłaty za transakcje, które nie mogą być wyższe niż te pobierane za przelewy krajowe. Jeśli wysyłasz pieniądze ze swojego konta na rachunek bankowy w jednym z krajów członkowskich to kwota trafia bez dodatkowych kosztów na konto bankowe odbiorcy. Co najważniejsze opłaty za takie przelewy są ściśle regulowane i podlegają decyzji Parlamentu Europejskiego. Mianowicie opłaty za przelewy zagraniczne we wspólnej walucie strefy euro pomiędzy krajami SEPA, nie mogą być wyższe niż opłaty stosowane przy równoważnych przelewach krajowych. Dlatego wystarczy posiadać jeden rachunek bankowy w walucie euro w kraju należącym do SEPA, aby łatwo i wygodnie dokonywać płatności w innych państwach członkowskich.