Przesyłanie pieniędzy z UK do PL po Brexicie

Przesyłanie pieniędzy z UK do PL po Brexicie

Przesyłanie pieniędzy z UK do PL po Brexicie jest nadal możliwe. Jednakże zmianie uległy pewne kwestie. Jakie konkretnie? Jak już wiadomo, Wielka Brytania w dniu 31 stycznia 2020 roku opuściła struktury UE. Po blisko 47 latach uczestnictwa we Wspólnocie. Z końcem zeszłego roku, 31 grudnia 2020 r. upłynął także okres przejściowy, którego Anglicy nie zdecydowali się przedłużyć. Według zawartej z Unią Europejską umowy o wystąpieniu, Anglię aktualnie traktuje się jako państwo trzecie. Tak więc Anglicy nie podejmują już żadnych decyzji w obrębie UE. W celu zasięgnięcia większej ilości informacji w kwestii transferów pieniężnych pomiędzy tymi krajami po niedawnym Brexicie zapraszamy do lektury artykułu!

Przesyłanie pieniędzy z UK do PL po Brexicie – wstęp

Przesyłanie pieniędzy z UK do PL po Brexicie w dalszym ciągu ma miejsce, lecz już nie na takich samych warunkach. Co takiego się zmieniło? Na początku warto wspomnieć o fakcie, że prócz opuszczenia struktur unijnych, Anglicy wyszli też ze strefy EOG. Poza tym zmiany dotknęły przede wszystkim branżę bankową oraz powiązane z nią systemy transakcji płatniczych. Począwszy od 1 stycznia 2021 roku, nie będzie już możliwości realizowania usług finansowych w pewnym zakresie. Jakich konkretnie? Mianowicie tych wykonywanych przez właściwe podmioty w UK, dla klientów państw członkowskich UE, na zasadzie transgranicznej (passporting). Tak więc, brytyjskie banki będą zobligowane do otrzymania wymaganych zgód od organów odpowiedzialnych UE. Bez tego, nie będą mogły wykonywać przelewów międzynarodowych do państw stowarzyszonych w Unii Europejskiej.

Nawet, kiedy zlecimy taki przelew do Polski poprzez innego dostawcę usług płatniczych to również napotkamy na nowe kryteria. Każda taka firma zobowiązuje się podać szczegółowe dane odnośnie nadawcy i odbiorcy przelewu.

Przesyłanie pieniędzy z UK do PL po Brexicie w banku – co się zmieniło?

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego powiadomił wszystkich dostawców usług płatniczych w UK, że Brexit nie zwalnia ich z pewnych obowiązków. Mianowicie przestrzegania przepisów rozporządzenia dotyczącego przelewów bankowych (UE) 2015/847. Stwierdza on wyraźnie, iż transakcje z UK do krajów UE, jak i w drugą stronę reguluje powyższy dokument. Co z tego wynika? Mianowicie to, iż w przelewach ze Zjednoczonego Królestwa do krajów UE będzie potrzeba zawarcia również dodatkowych danych. Poza podaniem numeru konta bankowego nadawcy oraz unikalnego identyfikatora transakcji, konieczne będzie wprowadzenie także:

  • imienia i nazwiska osoby zlecającej przelew, bądź nazwy podmiotu;
  • adresu zleceniodawcy przelewu;
  • numeru dokumentu osobistego;
  • numeru identyfikacyjnego klienta, bądź daty i miejsce uroczenia.

Przelewy SEPA po Brexicie – co muszą zawierać?

Co istotne, Wielka Brytania pozostaje w Jednolitym Obszarze Płatności w Euro. Biorąc pod uwagę podwójne przewalutowanie (GBP -> EUR -> PLN) nie jest to zbyt dobre rozwiązanie na przelew z UK do PL. Obecnie przelewy SEPA muszą zawierać również:

  1. Dla przelewów SCT Inst oraz SEPA Natychmiatowy przelew kredytowy:
  • dane adresowe nadawcy przelewu;
  • Kod BIC banku odbiorcy przelewu (w przypadku, gdy bank nadawcy poprosi o to).

2. Dla przelewów SDD Core oraz SDD B2B:

  • dane adresowe dłużnika;
  • Kod BIC banku dłużnika (jeśli bank wierzyciela o to poprosi).

Ważne! Biorąc pod uwagę wprowadzone modyfikacje, należy liczyć się z prawdopodobieństwem wystąpienia zdarzeń o profilu przestępczym. Te możliwe działania wykorzystywać będą niepewną sytuację, która ma miejsce od zakończenia okresu przejściowego. Jako klienci, powinniśmy więc zachować szczególną ostrożność i uważać na próby kradzieży naszych danych osobowych. Może to nastąpić poprzez wejście w fałszywą informację, która będzie dotyczyć Brexitu.

Analizując tą część artykułu, możemy dojść do wniosku, że Brexit znacznie utrudnił przesyłanie pieniędzy z UK do Polski poprzez banki. Obecnie zlecenie takiej usługi w banku stanie się o wiele droższe. Na szczęście jest alternatywna opcja!

Darmowe przelewy z Anglii do Polski

Jak korzystnie przesłać pieniądze z UK do PL po Brexicie?

Pomimo tych dużych zmian, jakie zaszły w minionym roku, przesyłanie pieniędzy z UK do PL po Brexicie nadal cieszy się dużą popularnością. Wykonujemy je przede wszystkim w celu wsparcia rodziny, która pozostała w Polsce lub opłacenia należności na polskie rachunki. Zdecydowana większość klientów wybiera obecnie ofertę firm online, które świadczą usługi przelewów z Anglii do Polski. I z pewnością jest to słuszna decyzja, gdyż banki jeszcze bardziej podniosły ceny swoich usług, przez Brexit. Jedną z najkorzystniejszych ofert spośród firm internetowych z usługą przelewów z Wielkiej Brytanii do Polski ma obecnie Klik-24. Firma ta przebija bowiem zdecydowanie niekorzystną propozycję banków.

Dlaczego więc Klik-24 to korzystne rozwiązanie na przelew z Anglii do Polski? Ze względu na szybki czas realizacji usługi, tanie przelewy oraz bezpieczeństwo transakcji. Łącznie te 3 czynniki decydują o tym, że na rynku nie znajdziemy lepszej metody na transfer środków do Polski. Mamy też tutaj możliwość zlecenia przelewu z Polski do Anglii. Ta sprawdzona instytucja płatnicza specjalizuje się w tym obszarze już prawie od dekady. Przez ten czas zdobyła renomę i zaufanie szerokiego grona zadowolonych klientów. Na niezależnym portalu Trustpilot otrzymała wysoką ocenę (4.9/5).

Dlaczego warto zrobić przelew z Anglii do Polski w Klik-24?

Klik-24 gwarantuje bardzo korzystny kurs wymiany walut, gdzie możemy zaoszczędzić około 30 groszy za każdego wymienionego funta! To naprawdę sporo. Wymieniając większą kwotę, na koniec to właśnie wysoka marża banku głównie decyduje to o tym, ile bank na nas zarobi. Dodajmy jeszcze inne dodatkowe opłaty i prowizje. Specjaliści z Klik-24 stawiają na jakość świadczonych usług i profesjonalną obsługę klienta. Stąd opłaty są zawsze stałe, a oferta uczciwa!

Następną z zalet tej firmy internetowej jest szybki czas realizacji usługi, który średnio wynosi między 24-48h roboczymi. Jest to zależne głównie od rodzaju przelewu, jaki wybierzemy. Tutaj powinniśmy się kierować indywidualnymi preferencjami. Dla jednych będzie się liczył bardziej szybki czas realizacji (tryb Express), który zajmuje 1 dzień roboczy. Koszt przelewu w tej szybszej formie to jedyne 1.99 GBP! Innym zaś, lepiej odpowiadać będzie normalna opcja przelewu (tryb Standard). Wówczas czas realizacji może potrwać o jeden dzień dłużej (od 1 do 2 dni roboczych). Dodatkowo, wybierając przelew Standard opłata za przelew z UK do Polski jest darmowa i wynosi dosłownie 0 GBP!

Kolejną ważną kwestią w porównaniu z bankami jest bezpieczeństwo transakcji. Realizując zlecenie od klienta, usługodawca stosuje tutaj identyczne rozwiązania, jak w bankach. Wybierając pewną firmę, jaką jest Klik-24 zyskujemy zaufanego partnera, który jest podmiotem autoryzowanym przez odpowiedzialne organy finansowe. Takie jak brytyjskie FCA czy polska KNF. Jeżeli zastanawialiście się, jak przesłać pieniądze z UK do PL, oczywistą odpowiedzią jest Klik-24!